Marcin Zakrzewski - ZnanyLekarz.pl

Izotretinoina doustna

Doustna izotretinoina zrewolucjonizowała terapią trądziku zwykłego. Postrzegana jest jako przełom w leczeniu ciężkich a coraz częściej także umiarkowanych postaci trądziku – dermatozy dotyczącej tysięcy młodych ludzi będących w okresie dojrzewania na całym świecie, którzy na tym etapie swojego życia są najbardziej podatni na „ zranienie” i wrażliwi na wszelkie negatywne bodźce związane z przeżywaniem choroby. Dodatkowo stanowi ona cenne uzupełnienie oręża terapeutycznego w walce z trądzikiem o mniejszym nasileniu u osób dorosłych, którzy to stanowią coraz to liczniejszą populację pacjentów nie poddających się konwencjonalnej terapii antybiotykami. Izotretinoina, stosowana u milionów pacjentów na całym świecie jest obecnie jedynym środkiem, który wykazał zdolność do uzyskania długotrwałej remisji i zarazem najbardziej skutecznym, dostępnym lekiem przeznaczonym do terapii trądziku. Lek ten dodatkowo pozytywnie wpływa na procesy bliznowacenia, poprawia wygląd blizn i redukuje już istniejące.

Obowiązująco zasadą jest osiągnięcie dawki kumulacyjnej 120-150 mg/kg m.c. na jeden cykl leczenia w stosunku do masy ciała. Leczenie iztretinoiną nie wymaga dodatkowego stosowania leków miejscowych tj. maści kremów. Połączenie takie może niepotrzebnie nasilać miejscowe działanie niepożądane. Zaostrzenia trądziku w początkowym okresie terapii nie świadczą o braku reakcji na lek, lecz są wynikiem reakcji immunologicznej na masywne ilości antygenów uwolnionych z rozpadających się komórek bakterii P.acness. Nie należy wtedy rezygnować z rozpoczętego leczenia izotretinoiną. Podczas całej terapii zaleca się częste nawilżanie i natłuszczanie skóry, co zapobiega nie tylko suchości ale też świądowi. Nie należy stosować emolientów (preparaty nawilżające) na miejsca, w których występują zmiany trądzikowe, gdy ż wówczas dużo później osiąga się poprawę, można natomiast bez obaw nawilżać wszystkie inne okolice skóry. Z powodu wysychania spojówek pacjent nie powinien w okresie leczenia nosić zwykłych szkieł kontaktowych. Ponadto powinien stosować preparaty tzw. sztucznych łez a także krople i żele nawilżające lub wazelinę do nosa. W okresie letnim Pacjent powinien unikać ekspozycji na promieniowanie UV (nie opalać się). Powinien stosować fotoprotekcję skóry i oczu (kremy z filtrem SPF 50+) oraz okulary słoneczne z filtrem UV. Nie oznacza to jednak rezygnacji z podejmowania leczenia w miesiącach letnich lub z korzystania z miejsc o intensywnym nasłonecznieniu. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny podpisać oświadczenie, że przez cały okres leczenia i przynajmniej miesiąc od jego zakończenia nie zajdzie w ciążę i będzie stosować skuteczną antykoncepcję. Ze względu na działania nieporządane terapia izitretinoiną wymaga przeprowadzania badań kontrolnych (cholesterol całkowity, trójglicerydy, transaminazy (próby wątrobowe) i poziom cukru we krwi). Nie wolno stosować antybiotyku z grupy tetracyklin jednoczenie z izotretinoiną doustną. Leczenie podtrzymujące po zakończeniu pełnej terapii izotretinoiną nie jest wymagane lecz obecnie zaleca się po 2-4 tygodniach od zakończenia kuracji włączeni miejscowego retinoidu (kremu), stopniowo zwiększając siłę jego działania i częstość aplikacji na okres ok. 6 miesięcy.


Komentarze


Zostaw komentarz

Your comment was successfully posted!

Kategorie

Tagi

Ostatnie posty

 • DISCOVERY PICO PLUS – NOWA EPOKA W SZTUCE LASEROTERAPII W NAJLEPSZYM WYDANIU

  14 gru, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Jedyny taki laser działający w technologii pikosekundowej w Polsce, usprawniona wersja Discovery Pico o poszerzonym spektrum korzyści i możliwości już  dostępna w Klinice Zakrzewscy.

 • SonoQueen - Królowa liftingu

  21 lis, 2017 / Zabiegi,

  Wielowymiarowe ujędrnienie skóry twarzy i ciała bez bólu, sklapela i rekonwalescencji? Z najnowocześniejszym urządzeniem w technologii HIFU – SonoQueen, to naprawdę możliwe.

 • Belkyra - Nowy zabieg likwidujący podwójny podbródek

  6 lis, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Podwójny podbródek to problem wielu ludzi, jest spowodowany odkładaniem się tkanki tłuszczowej w tym obszarze lub wiotczeniem skóry szyi. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Zapomnij o inwazyjnej liposukcji! BELKYRA to jedyny na rynku lek, który podany do podskórnej tkanki tłuszczowej, powoduje niszczenie komórek tłuszczowych i likwidację efektu „podwójnego podbródka”.

 • Skuteczna i bezbolesna depilacja dostępna w naszej klinice w Katowicach.

  23 paź, 2017 / Zabiegi,

  Najbardziej zaawansowany, niemalże bezbolesny system depilacji laserowej SOPRANO ICE PLATINUM do włosów jasnych i ciemnych jest już dostępny w Klinice Zakrzewscy.

  Jeśli jesteście fanami depilacji laserowej, albo właśnie zastanawiacie się nad pierwszym zabiegiem, SOPRANO ICE PLATINUM jest rozwiązaniem, które Was zachwyci.

 • KLINIKA ZAKRZEWSKI & UNIVERSKIN - opowiedz nam o swojej skórze!

  23 cze, 2017 / Zabiegi,

  Jako jedni z pierwszych w Polsce dysponujemy pełną gama produktów UNIVERSKIN

  • UNIVERSKIN P TM
   Serum na bazie oleju z lnianki, kwasu hialuronowego i peptydów - do samodzielnego stosowania w przy-padku skóry o wysokiej wrażliwości lub połączenia z dedykowanymi składnikami aktywnymi (od 1 do 3)

  • GAMA PRODUKTÓW nexultra TM
   Kosmetyki o działaniu ultra łagodzącym i ochronnym. Ulga dla skóry uszkodzonej wskutek działania me-chanicznego oraz czynników środowiskowych oraz kosmetyki wzmacniające barierę ochronną i odporność Twojej skóry.