Marcin Zakrzewski - ZnanyLekarz.pl

Izotretinoina doustna

Doustna izotretinoina zrewolucjonizowała terapią trądziku zwykłego. Postrzegana jest jako przełom w leczeniu ciężkich a coraz częściej także umiarkowanych postaci trądziku – dermatozy dotyczącej tysięcy młodych ludzi będących w okresie dojrzewania na całym świecie, którzy na tym etapie swojego życia są najbardziej podatni na „ zranienie” i wrażliwi na wszelkie negatywne bodźce związane z przeżywaniem choroby. Dodatkowo stanowi ona cenne uzupełnienie oręża terapeutycznego w walce z trądzikiem o mniejszym nasileniu u osób dorosłych, którzy to stanowią coraz to liczniejszą populację pacjentów nie poddających się konwencjonalnej terapii antybiotykami. Izotretinoina, stosowana u milionów pacjentów na całym świecie jest obecnie jedynym środkiem, który wykazał zdolność do uzyskania długotrwałej remisji i zarazem najbardziej skutecznym, dostępnym lekiem przeznaczonym do terapii trądziku. Lek ten dodatkowo pozytywnie wpływa na procesy bliznowacenia, poprawia wygląd blizn i redukuje już istniejące.

Obowiązująco zasadą jest osiągnięcie dawki kumulacyjnej 120-150 mg/kg m.c. na jeden cykl leczenia w stosunku do masy ciała. Leczenie iztretinoiną nie wymaga dodatkowego stosowania leków miejscowych tj. maści kremów. Połączenie takie może niepotrzebnie nasilać miejscowe działanie niepożądane. Zaostrzenia trądziku w początkowym okresie terapii nie świadczą o braku reakcji na lek, lecz są wynikiem reakcji immunologicznej na masywne ilości antygenów uwolnionych z rozpadających się komórek bakterii P.acness. Nie należy wtedy rezygnować z rozpoczętego leczenia izotretinoiną. Podczas całej terapii zaleca się częste nawilżanie i natłuszczanie skóry, co zapobiega nie tylko suchości ale też świądowi. Nie należy stosować emolientów (preparaty nawilżające) na miejsca, w których występują zmiany trądzikowe, gdy ż wówczas dużo później osiąga się poprawę, można natomiast bez obaw nawilżać wszystkie inne okolice skóry. Z powodu wysychania spojówek pacjent nie powinien w okresie leczenia nosić zwykłych szkieł kontaktowych. Ponadto powinien stosować preparaty tzw. sztucznych łez a także krople i żele nawilżające lub wazelinę do nosa. W okresie letnim Pacjent powinien unikać ekspozycji na promieniowanie UV (nie opalać się). Powinien stosować fotoprotekcję skóry i oczu (kremy z filtrem SPF 50+) oraz okulary słoneczne z filtrem UV. Nie oznacza to jednak rezygnacji z podejmowania leczenia w miesiącach letnich lub z korzystania z miejsc o intensywnym nasłonecznieniu. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny podpisać oświadczenie, że przez cały okres leczenia i przynajmniej miesiąc od jego zakończenia nie zajdzie w ciążę i będzie stosować skuteczną antykoncepcję. Ze względu na działania nieporządane terapia izitretinoiną wymaga przeprowadzania badań kontrolnych (cholesterol całkowity, trójglicerydy, transaminazy (próby wątrobowe) i poziom cukru we krwi). Nie wolno stosować antybiotyku z grupy tetracyklin jednoczenie z izotretinoiną doustną. Leczenie podtrzymujące po zakończeniu pełnej terapii izotretinoiną nie jest wymagane lecz obecnie zaleca się po 2-4 tygodniach od zakończenia kuracji włączeni miejscowego retinoidu (kremu), stopniowo zwiększając siłę jego działania i częstość aplikacji na okres ok. 6 miesięcy.


Komentarze


Zostaw komentarz

Your comment was successfully posted!

Kategorie

Tagi

Ostatnie posty

 • DISCOVERY PICO PLUS – NOWA EPOKA W SZTUCE LASEROTERAPII W NAJLEPSZYM WYDANIU

  14 gru, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Jedyny taki laser działający w technologii pikosekundowej w Polsce, usprawniona wersja Discovery Pico o poszerzonym spektrum korzyści i możliwości już  dostępna w Klinice Zakrzewscy.

 • SonoQueen - Królowa liftingu

  21 lis, 2017 / Zabiegi,

  Wielowymiarowe ujędrnienie skóry twarzy i ciała bez bólu, sklapela i rekonwalescencji? Z najnowocześniejszym urządzeniem w technologii HIFU – SonoQueen, to naprawdę możliwe.

 • Skuteczna i bezbolesna depilacja dostępna w naszej klinice w Katowicach.

  23 paź, 2017 / Zabiegi,

  Najbardziej zaawansowany, niemalże bezbolesny system depilacji laserowej SOPRANO ICE PLATINUM do włosów jasnych i ciemnych jest już dostępny w Klinice Zakrzewscy.

  Jeśli jesteście fanami depilacji laserowej, albo właśnie zastanawiacie się nad pierwszym zabiegiem, SOPRANO ICE PLATINUM jest rozwiązaniem, które Was zachwyci.

 • Dobro luksusowe? Czyli co determinuje ceny zabiegów estetycznych.

  6 kwi, 2017 / Zabiegi, Porady

  Zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej zyskują na popularności, a wraz z rosnącym popytem pojawiają się w ofertach wielu gabinetów, które kuszą wachlarzem możliwości i wzbudzają zainteresowanie rozpiętością cenową.

  Jak w gąszczu dostępnych opcji, obiecujących efekt na miarę bogini niepojętej, połączony z relaksacyjną nirwaną w fotelu zabiegowym dobranym według zasad feng-shui, wybrać optymalną relację cena-jakość-rezultat?

 • Wiosna to czas dla Twoich stóp!

  2 kwi, 2017 / Porady,

  Gdziekolwiek idziemy niosą nas stopy…są fundamentem naszego ciała, skomplikowaną a zarazem piękną konstrukcją o którą należy dbać.
  W okresie zimowym często zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry stóp i paznokci. Przegrzewamy je w ciepłych i ciasnych butach lub przeciwnie doprowadzamy do przemrożenia. Jesteśmy mniej aktywni lub przeciwnie przeciążamy stopy w twardych butach narciarskich.
  Dziś kiedy za oknem widzimy jak budzi się wiosna zachęcamy Was do podjęcia kilku prostych kroków aby Wasze stopy były zadbane i piękne.
  A piękne stopy to zdrowe stopy!