Marcin Zakrzewski - ZnanyLekarz.pl

Jak prawidłowo dbać o skórę przez cały rok

Ważnym jest, aby nasza skóra była kompleksowo chroniona przez cały rok, celem uniknięcia przedwczesnego starzenia się skóry. Jednym z  rodzajów starzenia się skóry i trwającym przez całe życie jest fotostarzenie, czyli starzenie, za które odpowiedzialne jest promieniowanie UVA. Fotostarzenie to starzenie, które towarzyszy nam przez całe życie i jego efektem są: drobne linie i zmarszczki, odwodnienie skóry, nierówny koloryt (przebarwienia). UVA – jest to najdłuższe i najbardziej szkodliwy rodzaj promieniowania docierający do ziemi. Stanowi 95% promieniowania UV obecnego w ciągu całego roku, jest obecne cały rok, ma stałą intensywność, przenika przez szkło okienne, szyby samochodowe oraz wodę. Powoduje do 90% widocznego fotostarzenia. Przenika przez naskórek, dociera do skóry właściwiej. Jest odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które powodują uszkodzenie włókien kolagenowych oraz DNA komórki.  Uszkodzenie kodu genetycznego (DNA) prowadzi do powstawania nowotworów skóry.  Następnym rodzajem promieniowania, które ma wpływ na skórę jest: promieniowanie UVB – stanowi ok. 1% promieniowania dochodzącego do ziemi, jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia słoneczne. UVB jest najbardziej intensywne w środku dnia oraz w okresie letnim, nie przenika przez szkło.

Zalecenia: stosowanie przez cały rok produktów przeciwsłonecznych, które oferują ochronę przed skutkami promieniowania UV. Do tej grupy produktów zalicza się wszystkie produkty zawierające SPF 50 –  stosowane w okresie letnim oraz SPF 30 – w pozostałym okresie.

Zazwyczaj stosowany produkt przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania (UVA+UVB) blokuje jedynie do 55% wywołanych promieniowaniem UV wolnych rodników (wolne rodniki to niestabilne molekuły, które działają na poziomie komórkowym i potęgują uszkodzenia słoneczne – fotostarzenie). Substancje, które neutralizują wolne rodniki oraz przeciwdziałają uszkodzniioam włókien kolagenowych , wywyałanych promieno9wanie UV to antyoksydanty. Najlepiej poznanym i polecanym antyoksydantem jest witamina C, witamina E, kwas ferulowy oraz silimaryna.

Dlatego stosowane razem antyoksydanty i produkty przeciwsłoneczne dają kompletną ochronę przed skutkami promieniowania UV, fotouszkodzeniami oraz rakiem skóry.


Komentarze


Zostaw komentarz

Your comment was successfully posted!

Kategorie

Tagi

Ostatnie posty

 • DISCOVERY PICO PLUS – NOWA EPOKA W SZTUCE LASEROTERAPII W NAJLEPSZYM WYDANIU

  14 gru, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Jedyny taki laser działający w technologii pikosekundowej w Polsce, usprawniona wersja Discovery Pico o poszerzonym spektrum korzyści i możliwości już  dostępna w Klinice Zakrzewscy.

 • SonoQueen - Królowa liftingu

  21 lis, 2017 / Zabiegi,

  Wielowymiarowe ujędrnienie skóry twarzy i ciała bez bólu, sklapela i rekonwalescencji? Z najnowocześniejszym urządzeniem w technologii HIFU – SonoQueen, to naprawdę możliwe.

 • Skuteczna i bezbolesna depilacja dostępna w naszej klinice w Katowicach.

  23 paź, 2017 / Zabiegi,

  Najbardziej zaawansowany, niemalże bezbolesny system depilacji laserowej SOPRANO ICE PLATINUM do włosów jasnych i ciemnych jest już dostępny w Klinice Zakrzewscy.

  Jeśli jesteście fanami depilacji laserowej, albo właśnie zastanawiacie się nad pierwszym zabiegiem, SOPRANO ICE PLATINUM jest rozwiązaniem, które Was zachwyci.

 • Dobro luksusowe? Czyli co determinuje ceny zabiegów estetycznych.

  6 kwi, 2017 / Zabiegi, Porady

  Zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej zyskują na popularności, a wraz z rosnącym popytem pojawiają się w ofertach wielu gabinetów, które kuszą wachlarzem możliwości i wzbudzają zainteresowanie rozpiętością cenową.

  Jak w gąszczu dostępnych opcji, obiecujących efekt na miarę bogini niepojętej, połączony z relaksacyjną nirwaną w fotelu zabiegowym dobranym według zasad feng-shui, wybrać optymalną relację cena-jakość-rezultat?

 • Wiosna to czas dla Twoich stóp!

  2 kwi, 2017 / Porady,

  Gdziekolwiek idziemy niosą nas stopy…są fundamentem naszego ciała, skomplikowaną a zarazem piękną konstrukcją o którą należy dbać.
  W okresie zimowym często zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry stóp i paznokci. Przegrzewamy je w ciepłych i ciasnych butach lub przeciwnie doprowadzamy do przemrożenia. Jesteśmy mniej aktywni lub przeciwnie przeciążamy stopy w twardych butach narciarskich.
  Dziś kiedy za oknem widzimy jak budzi się wiosna zachęcamy Was do podjęcia kilku prostych kroków aby Wasze stopy były zadbane i piękne.
  A piękne stopy to zdrowe stopy!