Marcin Zakrzewski - ZnanyLekarz.pl

Jak prawidłowo dobierać filtry przeciwsłoneczne

Jak wybrać filtr przeciwsłoneczny do codziennego użytku?

Filtr przeciwsłoneczny powinien być nakładany codziennie, niezależnie od pogody, czy pory roku. Ekspozycja na słońce ma miejsce w ciągu całego dnia, nawet pochmurnego- przez chmury, także przez zwykłe szyby okienne i samochodowe.

Kluczowym jest ograniczanie kontaktu ze słońcem przez noszenie kapeluszy, rękawiczek, odzieży chroniącej przed promieniowaniem słonecznym oraz unikanie ekspozycji w godzinach między 10 rano a 14 po południu. Powinno się także nakładać preparaty z filtrem przeciwsłonecznym każdego dnia na odsłonięte okolice ciała, tj. twarz, szyję, dekolt, dłonie i przedramiona oraz nogi, w celu zarówno profilaktyki przeciwnowotworowej jak i ochrony przed fotostarzeniem skóry.

SPF (ang. sun protection factor), czyli faktor ochrony przeciwsłonecznej- oznacza współczynnik czasu w jakim słońce doprowadza do oparzenia skóry po użyciu preparatu z filtrem w stosunku do czasu w jakim do oparzenia dochodzi na skórze niechronionej.

 • SPF 30- blokuje 96,7% promieniowania ultrafioletowego
 • SPF 50- blokuje 98% promienia ultrafioletowego
Wybierz krem z filtrem do codziennego stosowania o faktorze co najmniej SPF 30- jeśli masz ciemną karnację lub co najmniej SPF 40-50- jeśli masz jasną karnację oraz o szerokim spektrum ochrony w zakresie zarówno UVA jak i UVB. Jeśli w wywiadzie pojawiają się nowotwory skóry lub jeśli spędzasz dużo czasu na wolnym powietrzu- decyduj się na SPF 50.


Istnieją 2 podstawowe typy filtrów przeciwsłonecznych:

 • Mineralne (blok ery fizyczne)- fizycznie blokują promieniowanie UV (na zasadzie odbicia). Są to m.in. tlenek cynku i dwutlenek tytanu.
 • Chemiczne- są to specjalne substancje chemiczne, które absorbują promienie UV, m.in. oksybenzone, avobenzone, PABA, ecamsule (Mexoryl SX), Padimate O, octyl salicylate, octyl methoxycinnamate, phenylbenzimidazole solfonic acid, homosalate, octisalate, octocrylene, octinoxate.


Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne, z łatwością można więc dobrać produkt, który odpowiada indywidualnym potrzebom cery i trybowi życia.

Filtry do twarzy:
Zaleca się stosowanie filtrów o faktorze wyższym niż 30 SPF, chroniących zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB w szerokim spektrum

 • Obecnie dostępnych jest wiele kremów nawilżających na dzień z jednoczesną zawartością filtrów przeciwsłonecznych. Zaleca się stosowanie takich produktów codziennie jeśli spędzasz większość czasu w zamkniętym pomieszczeniu i/lub poza bezpośrednią ekspozycją na światło słoneczne. Należy ponawiać aplikację preparatu co kilka godzin w ciągu dnia.
 • Wybierz niekomedogenny (nie zatykający porów) preparat z tlenkiem cynku i/lub dwutlenkiem tytanu jeśli tendencję do powstawania zmian trądzikowych lub filtry chemiczne powodują podrażnienie u Ciebie podrażnienie. Skonsultuj się z lekarzem jeśli doświadczasz trwałego podrażnienia w związku ze stosowaniem filtrów lub jeśli podejrzewasz u siebie alergię na filtry przeciwsłoneczne.
 • Dostępne są preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi w formie pudru (bezbarwne lub koloryzowane, zawierające filtry mineralne)- można je aplikować na krem nawilżający lub makijaż.
 • Filtry do ust: Zaleca się stosowanie pomadek lub balsamów do ust z filtrem o faktorze co najmniej SPF 30.


Filtry do ciała:
Zaleca się stosowanie preparatów z filtrem o faktorze co najmniej 50 SPF i szerokim spektrum ochrony UVA i UVB.

 • preparaty o formule lotionu, kremu lub żelu są bardziej zalecane niż te w sprayu.
 • rozważ noszenie odzieży z tkanin blokujących promieniowanie słoneczne (odpowiadające SPF 30-50) jako alternatywa dla filtrów.

Ochrona przeciwsłoneczna dla osób uprawiających sport na wolnym powietrzu

W przypadku uprawiania sportów wodnych zaleca się noszenie skafandrów lub koszulek odpornych na promieniowanie UV (odpowiadających SPF 50)- podobnych do tych używanych przez surferów lub ratowników wodnych. Na okolicach ciała narażonych na ekspozycję słoneczną zaleca się stosowanie wodoodpornych preparatów z filtrem. Muszą one być często reaplikowane, szczególnie w sytuacji wzmożonego pocenia się, wycierania ręcznikiem lub po dłuższym okresie przebywania w wodzie.

 • preparaty wysoce wodoodporne- SPF utrzymuje się po 80 minutowym kontakcie skóry z wodą
 • preparaty wodoodporne- SPF utrzymuje się po 40 minutowym kontakcie skóry z wodą.


Komentarze


Zostaw komentarz

Your comment was successfully posted!

Kategorie

Tagi

Ostatnie posty

 • DISCOVERY PICO PLUS – NOWA EPOKA W SZTUCE LASEROTERAPII W NAJLEPSZYM WYDANIU

  14 gru, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Jedyny taki laser działający w technologii pikosekundowej w Polsce, usprawniona wersja Discovery Pico o poszerzonym spektrum korzyści i możliwości już  dostępna w Klinice Zakrzewscy.

 • SonoQueen - Królowa liftingu

  21 lis, 2017 / Zabiegi,

  Wielowymiarowe ujędrnienie skóry twarzy i ciała bez bólu, sklapela i rekonwalescencji? Z najnowocześniejszym urządzeniem w technologii HIFU – SonoQueen, to naprawdę możliwe.

 • Skuteczna i bezbolesna depilacja dostępna w naszej klinice w Katowicach.

  23 paź, 2017 / Zabiegi,

  Najbardziej zaawansowany, niemalże bezbolesny system depilacji laserowej SOPRANO ICE PLATINUM do włosów jasnych i ciemnych jest już dostępny w Klinice Zakrzewscy.

  Jeśli jesteście fanami depilacji laserowej, albo właśnie zastanawiacie się nad pierwszym zabiegiem, SOPRANO ICE PLATINUM jest rozwiązaniem, które Was zachwyci.

 • Dobro luksusowe? Czyli co determinuje ceny zabiegów estetycznych.

  6 kwi, 2017 / Zabiegi, Porady

  Zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej zyskują na popularności, a wraz z rosnącym popytem pojawiają się w ofertach wielu gabinetów, które kuszą wachlarzem możliwości i wzbudzają zainteresowanie rozpiętością cenową.

  Jak w gąszczu dostępnych opcji, obiecujących efekt na miarę bogini niepojętej, połączony z relaksacyjną nirwaną w fotelu zabiegowym dobranym według zasad feng-shui, wybrać optymalną relację cena-jakość-rezultat?

 • Wiosna to czas dla Twoich stóp!

  2 kwi, 2017 / Porady,

  Gdziekolwiek idziemy niosą nas stopy…są fundamentem naszego ciała, skomplikowaną a zarazem piękną konstrukcją o którą należy dbać.
  W okresie zimowym często zapominamy o właściwej pielęgnacji skóry stóp i paznokci. Przegrzewamy je w ciepłych i ciasnych butach lub przeciwnie doprowadzamy do przemrożenia. Jesteśmy mniej aktywni lub przeciwnie przeciążamy stopy w twardych butach narciarskich.
  Dziś kiedy za oknem widzimy jak budzi się wiosna zachęcamy Was do podjęcia kilku prostych kroków aby Wasze stopy były zadbane i piękne.
  A piękne stopy to zdrowe stopy!