Marcin Zakrzewski - ZnanyLekarz.pl

Jak prawidłowo stosować retinoidy miejscowe (kremy, żele)

Jak używać retinoidów miejscowych?

Jak zacząć?

Leki miejscowe zawierające retinoidy (kremy, maści etc.) u wielu osób mogą początkowo wywołać podrażnienie skóry- zaczerwienienie, pieczenie czy łuszczenie. Odpowiednie stosowanie tych środków pomoże zredukować ryzyko podrażnień i zminimalizować suchość skóry.

Niezbędnym jest, by zacząć stosowanie preparatu nie częściej niż dwa razy w tygodniu i stopniowo zwiększać tę częstotliwość do stosowania codziennego lub co drugi dzień. Z uwagi na to, że podrażnienie może pojawić się z kilkudniowym opóźnieniem w stosunku do aplikacji leku, częstotliwość aplikacji należy zwiększać powoli. Optymalnie, lek powinien być nakładany raz dziennie, na noc.

Jak nakładać?

 1. Przemyj twarz zimną lub letnią wodą, nie używaj do tego gorącej wody.
 2. Umyj twarz przepisanym preparatem ( nie zawierającym detergentów). Osusz delikatnie, unikaj silnego pocierania.
 3. Odczekaj 20-30 minut zanim zaczniesz stosować lek.
 4. Nałóż ilość leku wielkości ziarna grochu na całą twarz- w kilkunastu punktach, które następnie delikatnie połącz opuszkami palców. Unikaj nakładania produktu blisko oczu i ust, bo może to spowodować podrażnienie i złuszczanie, unikaj także intensywnego wcierania leku w skórę.
 5. Jeżeli Twoja skóra jest podrażniona lub sucha spróbuj: 
  - ograniczyć częstotliwość stosowania
  - zmyć lek godzinę po nałożeniu (najpierw skonsultuj się z lekarzem)
  - nałożyć niekomedogenny (nie zatykający porów) produkt nawilżający godzinę po aplikacji leku
 6. Unikaj preparatów ściągających i ściernych (mocnych peelingów, scrubów).
 7. Jeśli doświadczasz silnego podrażnienia przerwij stosowanie leku aż do momentu całkowitego ustąpienia objawów, wtedy spróbuj kontynuować terapię. Skonsultuj się z lekarzem jeśli nie jesteś pewien czy kontynuacja terapii jest dla Ciebie bezpieczna. Istotne informacje dotyczące retinoidów miejscowych

Istotne informacje dotyczące retinoidów miejscowych:

Trądzik może często się nasilić w trakcie pierwszego miesiąca stosowania niektórych miejscowych retinoidów. Jest to częsty efekt uboczny stosowania tych leków, z reguły ustępujący w przeciągu trzech, czterech tygodni nieprzerwanego stosowania.

Zewnętrzne retinoidy często uwrażliwiają skórę na słońce. Zaleca się stosowanie w trakcie trwania terapii niekomedogennych kremów z filtrem.

Retinoidów zewnętrznych nie mogą stosować kobiety w ciąży. Ważnym jest, aby zaprzestać terapii w chwili dowiedzenia się o ciąży. Jeśli stosujesz miejscowe retinoidy, a rozważasz w najbliższym czasie zajście w ciążę, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, ginekologiem lub położnikiem.


Komentarze


Zostaw komentarz

Your comment was successfully posted!

Kategorie

Tagi

Ostatnie posty

 • DISCOVERY PICO PLUS – NOWA EPOKA W SZTUCE LASEROTERAPII W NAJLEPSZYM WYDANIU

  14 gru, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Jedyny taki laser działający w technologii pikosekundowej w Polsce, usprawniona wersja Discovery Pico o poszerzonym spektrum korzyści i możliwości już  dostępna w Klinice Zakrzewscy.

 • SonoQueen - Królowa liftingu

  21 lis, 2017 / Zabiegi,

  Wielowymiarowe ujędrnienie skóry twarzy i ciała bez bólu, sklapela i rekonwalescencji? Z najnowocześniejszym urządzeniem w technologii HIFU – SonoQueen, to naprawdę możliwe.

 • Belkyra - Nowy zabieg likwidujący podwójny podbródek

  6 lis, 2017 / Zabiegi w Klinice,

  Podwójny podbródek to problem wielu ludzi, jest spowodowany odkładaniem się tkanki tłuszczowej w tym obszarze lub wiotczeniem skóry szyi. Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Zapomnij o inwazyjnej liposukcji! BELKYRA to jedyny na rynku lek, który podany do podskórnej tkanki tłuszczowej, powoduje niszczenie komórek tłuszczowych i likwidację efektu „podwójnego podbródka”.

 • Skuteczna i bezbolesna depilacja dostępna w naszej klinice w Katowicach.

  23 paź, 2017 / Zabiegi,

  Najbardziej zaawansowany, niemalże bezbolesny system depilacji laserowej SOPRANO ICE PLATINUM do włosów jasnych i ciemnych jest już dostępny w Klinice Zakrzewscy.

  Jeśli jesteście fanami depilacji laserowej, albo właśnie zastanawiacie się nad pierwszym zabiegiem, SOPRANO ICE PLATINUM jest rozwiązaniem, które Was zachwyci.

 • KLINIKA ZAKRZEWSKI & UNIVERSKIN - opowiedz nam o swojej skórze!

  23 cze, 2017 / Zabiegi,

  Jako jedni z pierwszych w Polsce dysponujemy pełną gama produktów UNIVERSKIN

  • UNIVERSKIN P TM
   Serum na bazie oleju z lnianki, kwasu hialuronowego i peptydów - do samodzielnego stosowania w przy-padku skóry o wysokiej wrażliwości lub połączenia z dedykowanymi składnikami aktywnymi (od 1 do 3)

  • GAMA PRODUKTÓW nexultra TM
   Kosmetyki o działaniu ultra łagodzącym i ochronnym. Ulga dla skóry uszkodzonej wskutek działania me-chanicznego oraz czynników środowiskowych oraz kosmetyki wzmacniające barierę ochronną i odporność Twojej skóry.